Badania stylów życia: pomóż mi ukończyć rozprawę doktorską

W okolicach 2013-2014 roku (czyli gdzieś pomiędzy końcem licencjatu a początkiem magisterki) zrozumiałem, że chciałbym się rozwijać naukowo. Naturalnym krokiem było dla mnie podjęcie próby dostania się na studia doktoranckie. Udało mi się i byłem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Nie wiedziałem jednak, ile pracy czeka mnie i jak bardzo zależny będę w tym procesie od innych ludzi…. 

Moją historię chętnie bym opowiedział i opowiem, jeśli będzie Cię ona interesować. Obawiam się jednak, że gdybym ją przedstawił tutaj to nikt by nie przeczytał tak długiego wpisu. 

Przechodząc do meritum – prowadzę w ramach rozprawy doktorskiej badania społeczne, a więc nie jestem w stanie wykonać wszystkiego sam. Potrzebuję do tego ludzi. Pomóż mi ukończyć badania, a tym samym sfinalizować rozprawę.

Czego dotyczą badania?

W przygotowywanej przeze mnie rozprawie doktorskiej zajmuję się stylami życia – zarówno jako pojęciem teoretycznym i analitycznym, jak i pewnym fenomenem społecznym, który poddawany jest badaniom. W Polsce mamy dosyć długą i ciekawą tradycję badań stylów życia, która – jak uważam po analizie wielu prac – wymknęła się trochę cenzurze i ideologizowaniu nauki w poprzednim ustroju. Jednocześnie ta bogata tradycja praktycznie nie funkcjonuje w międzynarodowym obiegu, jest bardzo wielowątkowa i rozproszona. Chciałbym poprawić te dwie kwestie. 

Oprócz prac teoretycznych, bazując na tradycji badań stylów życia, staram się wypracować nowy model badawczy. Bazuję głównie na podejściu etnograficznym, badaniach jakościowych, do których włączam badania dzienniczkowe. Interesuje mnie w nich życie codzienne badanych, codzienne aktywności i praktyki, które konstytutuują styl życia. Jak to przekłada się na proces i w jaki sposób może potencjalnie dotyczyć to Ciebie? Piszę o tym w akapicie „Procedura, czyli co Cię czeka.”, ale zanim do tego przejdziemy: kogo szukam do badania?

Kogo szukam?

Obecnie do moich badań szukam osób, które spełniają następujące kryteria:

są między 30 a 40 rokiem życia

mieszkają w dużym mieście (najlepiej w Poznaniu)

pracują w korporacji/firmie na umowie na czas nieokreślony lub prowadzą własną działalność od minimum dwóch lat

Łącznie chciałbym, aby w badaniu wzięło udział minimum 12 osób (optymalnie byłoby 16) – połowa mężczyzn, połowa kobiet. Do tej pory udało mi się zrealizować cały cykl badawczy z 3 kobietami. 

Procedura, czyli co Cię czeka.

Kluczowa dla decyzji o uczestnictwie w projekcie jest pewnie kwestia tego, w jaki sposób to badanie przebiega. Trudno to wszystko opisać w krótki, a jednocześnie informatywny sposób. Jeśli więc będziesz mieć jakieś wątpliwości albo pytania napisz do mnie!

Badanie polega na trzech spotkaniach badawczych oraz prowadzeniu dzienniczka (jednak nie takiego tradycyjnego – czytaj o nim dalej) przez okres dwóch tygodni.

Pierwsze spotkanie. Jest to spotkanie otwierające, przebiegające w bardzo luźnej formie. Potraktuj je jako wieczorek zapoznawczy. Rozmawiamy w jego trakcie o różnych aspektach Twojego życia, ale bez psychoanalizy. Po prostu jest to czas, w którym możemy dowiedzieć się o sobie nieco więcej informacji. Na bazie tej rozmowy wybieramy dwa obszary życia, wokół których prowadzić będziesz dzienniczek. Miło by było, gdybyś na tej rozmowie chciał/a ugościć mnie w swoim mieszkaniu, ale nie jest to warunek konieczny.

Dzienniczek badawczy. Po naszej rozmowie przystępujesz do prowadzenia dzienniczka. Nie chodzi mi o to, żebyś notował/a na kartce. Zarezerwuję dla Ciebie na każdy z 14 dni folder na dysku sieciowym, do którego przesyłasz dziennie 2-3 wideo, foto, audio, lub notatki tekstowe, które rejestrujesz podczas swojego zwykłego dnia. A wieczorem robisz krótką notatkę audio (1 do 3 minut). Brzmi wymagająco? W praktyce to 5-7 minut dziennie (max!).

Drugie spotkanie. To spotkanie ma miejsce podczas dwutygodniowego okresu prowadzenia dzienniczka. Chodzi w nim o to, żebyśmy coś razem zrobili – coś, co Ty sam/a wybierzesz w ramach obszarów dzienniczka. Mogą być to wspólne zakupy, sprzątanie, gotowanie, spacer, wyjście do knajpy, a możesz mnie zabrać do pracy – do ustalenia!

Trzecie spotkanie. To spotkanie podsumowujące. Rozmawiamy o tym, jak przebiegło badanie, co o nim sądzisz, jak prowadziło się dzienniczek. Tutaj też staramy się porozmawiać o tym, co to jest ten styl życia i jaką rolę odgrywają w nim codzienne doświadczenia.

Co oferuję w zamian?

Moje badania realizuję z wykorzystaniem środków własnych, a to oznacza, że niestety nie mam wydzielonych środków finansowych na wynagrodzenie za udział w badaniu. Oprócz mojej dozgonnej wdzięczności mogę jednak zaproponować:

kawkę i ciacho

mile spędzony czas 

nowe i ciekawe doświadczenie

zdjęcia – robię pół-profesjonalnie zdjęcia, więc jeśli potrzebujesz zdjęć do CV, wizerunkowych, portretu, sesji rodzinnej to mogę ją dla Ciebie zrealizować (a jeśli chciałbyś reportaż ślubny to zrobię go z dużym rabatem!). Możesz zobaczyć moje zdjęcia tu culwolf_pic i tu wedd_wolf.

W razie pytań czy wątpliwości – napisz do mnie. Postaram się wszystko wytłumaczyć i opowiedzieć. 

_____
Jeśli chcesz pomóc mi w dokończeniu badań do doktoratu i należysz do grupy osób, których poszukuję – odezwij się do mnie: przemyslaw.rura@gmail.com, Twitter: @cultural_wolf, Instagram: @cultural_wolf 

Jeśli chcesz mi pomóc w inny sposób również napisz lub udostępnij mój post, wyślij wiadomość znajomym. 

Nie ukrywam, że trochę na Ciebie liczę. I na siłę społeczności również. 

Dzięki!