XII Ukraińska Wiosna w Poznaniu

Zostałem poproszony o krótki wpis dotyczący organizowanego w Poznaniu wydarzenia, którego celem jest integracja kultur ukraińskiej i polskiej. W związku z tym, że po pierwsze jestem socjologiem mocno zanurzonym w kontekście kulturowym, a po drugie, prywatnie, jestem również zanurzony w rosyjskojęzycznym kręgu kulturowym (który jest mimo wszystko mocno powiązany z Ukrainą), na dodatek, po trzecie, uwielbiam słowiańską krew, przygotowałem ten krótki wpis z dużą przyjemnością i pod takty muzyki, którą znajdziesz na końcu wpisu!

Ukraiński kontekst

Mamy obecnie w Polsce (w Poznaniu) do czynienia z największym zróżnicowaniem etnicznym, kulturowym i narodowym od czasów II RP. Pod koniec 2017 roku poznan.pl pisał o około 15 tysiącach obcokrajowców zamieszkujących Poznań [1]. Pod koniec 2018 roku portal Wielkopolska magazyn informacyjny informował o około 100 tysiącach Ukraińców w Poznaniu [2]. Do czasu otwarcia rynku pracy zachodniej Europy na obywateli Ukrainy statystyki te raczej będą rosły, niż malały. Żyjemy więc wspólnie, w jednej przestrzeni, w sąsiedztwie. Warto więc chyba poznać chociażby podstawy kultury naszych sąsiadów, których tak często spotykamy w każdym obszarze naszego życia codziennego. I właśnie pojawiła się ku temu świetna okazja!

Ukraińska Wiosna

Ukraińska Wiosna to inicjatywa kulturalna – największy festiwal kultury ukraińskiej w Polsce. Od 11 lat (11 edycji festiwalu) główną ideą jest integracja i poznawanie siebie nawzajem. Jak piszą o sobie organizatorzy: „Tworzymy przestrzeń do dyskusji, przełamujemy bariery i stereotypy, odkrywamy nowe talenty oraz integrujemy artystów Polski i Ukrainy.” [3].

Podczas XII edycji festiwalu (9-12 maja 2019) można się spodziewać konferencji o ukraińskich śladach w Wielkopolsce, pokazów filmowych oraz innych wydarzeń towarzyszących (o programie możesz poczytać na stronie organizatorów: http://stowarzyszenie_zesp.tilda.ws/ukrainskawiosna ).

Dla mnie najciekawszym wątkiem jest jednak ukraińska muzyka. Co prawda funkcjonuję na codzień w kręgu kultury rosyjskiej, jednak jeśli prześwietlić życiorysy i biografie współczesnych muzyków, piosenkarzy, zespołów, wykonawców odnoszących sukcesy na rynku rosyjskim to są to głównie Ukraińcy. Coś jest muzykalnego w tym narodzie na tyle, że potrafią tworzyć interesujące kompozycje, których chce się słuchać.

_________

[1] http://www.poznan.pl/mim/s8a/news/cudzoziemcy-w-poznaniu,110641.html
[2] https://wielkopolskamagazyn.pl/100-tys-ukraincow-mieszka-w-metropolii-poznan-jedyny-taki-raport-o-ziemi-obiecanej-dla-ukraincow/
[3] http://stowarzyszenie_zesp.tilda.ws/ofestiwalu.

Wiesz coś, czego nie napisałem, a powinienem w tym poście? Być może chcesz podzielić się swoją refleksją na temat Ukraińskiej Wiosny?
Zostaw swój trop – napisz komentarz lub skontaktuj się ze mną mailowo tutaj .