5 powodów, dla których warto być uczestnikiem Tygodnia Wizualnego

Już 11 i 12 maja br. odbędzie się V edycja Tygodnia Wizualnego – interdyscyplinarnej konferencji naukowej, której tytuł w tym roku to „Odczuwanie świata. Wielozmysłowość w kulturze wzrokocentrycznej”. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Instytut Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Koło Naukowe Studentów Socjologii UAM oraz Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W związku z tym, że to PIĄTA edycja, a ja mam tę przyjemność, że tworzę wydarzenie od samego początku, postanowiłem wskazać na PIĘĆ powodów, dla których warto być uczestnikiem TW.

1. Ciekawość to pierwszy stopień do… nauki!

Każdego roku poruszamy inne zagadnienie, które koresponduje jednak z motywem przewodnim wydarzenia – kulturą wizualną. W pierwszej edycji skupiliśmy się na (ogólnie mówiąc) technologii, w drugiej na mieście, w trzeciej na nierównościach społecznych, a w czwartej na stylach życia. We wszystkich przypadkach tematyka jest aktualna, wielowątkowa i dotyka naprawdę ciekawych fenomenów.

Co roku, z zainteresowaniem, słucham interdyscyplinarnej narracji antropologów, socjologów, kulturoznawców, filozofów, architektów, pedagogów, kognitywistów, historyków sztuki, historyków, etnologów, pracowników socjalnych, psychologów, marketingowców czy pracowników trzeciego sektora. Były wystąpienia o IKEI, Vaporwave, wojowniczkach Instagrama, symbolach hipsterstwa, ale też o nierównościach społecznych na Górnym Śląsku, korzeniach polskiej kultury wizualnej czy budowaniu dyskursu politycznego na podstawie malarstwa historycznego. Innymi słowy, każdy znajdzie coś dla siebie.

2. Profesjonalne podejście

Jeśli wydawałoby się, że chwytliwe tytuły, których sample wypisałem w poprzednim akapicie to tylko ciekawostki to nic bardziej mylnego. Starannie selekcjonujemy nadsyłane do nas propozycje wystąpień. Prelegenci, wygłaszając swoje referaty prezentują wysoki poziom wiedzy i znajomości tematu, którym (zazwyczaj) towarzyszą umiejętności komunikacji interpersonalnej, dzięki czemu z konferencji wynosimy wiedzę podaną nam w przystępny sposób.

3. Niczego nie przegapisz!

Tydzień Wizualny to nie jest tzw. „masówka”, czyli konferencja z 200 prelegentami, na której przez trzy dni w tym samym czasie odbywają się po 3-4 sesje. Każdego roku zapraszamy około 25 osób, co wiążę się niestety z koniecznością odrzucania kilku lub kilkunastu propozycji referatów. Dzięki temu jednak, panele idą jeden za drugim i żaden na siebie nie nachodzi. Zarówno uczestnicy czynni, jak i bierni nie muszą stawać przed koniecznością wyboru tego, na co się zdecydować, jeśli w jednym czasie odbywają się dwa, równie ciekawe wystąpienia.

4. Niespotykana atmosfera

Po każdej edycji dochodzą do nas pochlebne głosy, że konferencja była super zorganizowana, a atmosfera była naprawdę niesamowita i niespotykana na konferencjach naukowych. Bardzo miło nam to słyszeć – czujemy się jednocześnie zobowiązani, żeby takiej „renomy” nie stracić.

Panele odbywają się w bardzo klimatycznej przestrzeni (poddasze) Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, dzięki czemu uzyskujemy kameralność i odpowiedni komfort występowania oraz prowadzenia dyskusji. Uczestnikami opiekują się życzliwi, zaangażowani ludzie – głównie studenci z KNSS UAM. Dokładamy wszelkich starań, denerwujemy się, pokrywamy wszelkie niedoskonałości i reagujemy na wszystkie „wypadki”, które zdarzają się w ostatniej chwili, by atmosfera rzeczywiście była niesamowita.

5. No i piwo!

Chyba nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że każdy uczestnik konferencji dobrze wie, co jest jej istotą… Oczywiście, same wystąpienia i dyskusje na (odwołując się do Goffmana) scenie są ważne. Najciekawsze dyskusje odbywają się jednak w kuluarach, a naszą tradycją stało nieformalne wyjście na piwo po pierwszym dniu konferencji. Udajemy się do jednego z zaprzyjaźnionych miejsc, w którym pijemy dobre piwo (lub inne napoje), a temu wszystkiemu wtórują równie dobre (lub lepsze) rozmowy, kontynuacje tematów i budowanie relacji.

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałem to najlepiej będzie jak sprawdzisz moje słowa sam lub sama! 🙂

____



Wiesz coś, czego nie napisałem, a powinienem w tym poście? Być może chcesz podzielić się swoją refleksją na temat Tygodnia Wizualnego? Może zainteresowałaś lub zainteresowałeś się wydarzeniem i chcesz uzyskać więcej informacji na jego temat?
Zostaw swój trop – napisz komentarz lub skontaktuj się ze mną mailowo tutaj.